Plugins - Akismet - en to pt translation catalogue (182 entries)

en: (opens in a new tab)
pt: (abre num novo separador)

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
pt: A verificar spam (%1$s%)

en: No comment history.
pt: Nenhum histórico de comentários.

en: Akismet was unable to recheck this comment.
pt: Não foi possível ao Akismet verificar de novo este comentário.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
pt: Não foi possível ao Akismet verificar este comentário, será automaticamente verificado de novo mais tarde.

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
pt: Comentário encontrado por %s.

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
pt: O Akismet não está configurado. Por favor insira uma chave de API.

en: Enter your API key
pt: Insira a sua chave de API

en: Set up a different account
pt: Configurar outra conta

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
pt: Configure a sua conta Akismet para activar a filtragem de spam neste site.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
pt: Não foi possível verificar de novo o spam dos seus comentários.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isto.

en: Stats response could not be decoded.
pt: Não foi possível descodificar o resultado das estatísticas.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
pt: Não foi possível obter as estatísticas. Por favor, tente de novo.

en: API key must be set to fetch stats.
pt: Tem de definir a chave de API para obter estatísticas.

en: Do not display privacy notice.
pt: Não exibir o aviso de privacidade.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
pt: Exibir um aviso de privacidade abaixo dos formulários de comentário.

en: Akismet privacy notice
pt: Aviso de privacidade do Akismet

en: Privacy
pt: Privacidade

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
pt: Este site utiliza o Akismet para reduzir spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener"> Fica a saber como são processados os dados dos comentários</a>.

en: Comment discarded.
pt: Comentário eliminado.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
pt: A chave de API deste site está escrita directamente no código e não pode ser eliminada.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
pt: O valor fornecido não é uma chave de API registada e válida.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
pt: A chave de API deste site está escrita directamente no código e não pode ser alterada via API.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
pt: O período para obtenção de estatísticas. Opções: 60-days, 6-months, all

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
pt: Se verdadeiro, mostrar o número de comentários aprovados na lista de comentários, ao lado de cada autor do comentário.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
pt: Se verdadeiro, o Akismet irá eliminar automaticamente o pior spam em vez de o mover para a pasta de spam.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
pt: Uma chave de API do Akismet com 12 caracteres. Disponível em akismet.com/get/

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
pt: O seu site não consegue ligar-se aos servidores do Akismet.

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
pt: Foi definida uma chave de API do Akismet no ficheiro %s deste site.

en: Manual Configuration
pt: Configuração manual

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
pt: Nesta página poderá actualizar as suas definições do Akismet e ver estatísticas de spam.

en: Connect with API key
pt: Ligar com chave de API

note: translators: %s is the WordPress.com username
en: You are connected as %s.
pt: Está ligado como %s.

en: Connect with Jetpack
pt: Ligar ao Jetpack

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
pt: Use a sua ligação ao Jetpack para configurar o Akismet.

en: Eliminate spam from your site
pt: Eliminar spam do seu site

note: translators: The placeholder is a URL for checking pending comments.
en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
pt: Gostaria de <a href="%s">verificar comentários pendentes</a>?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
pt: O Akismet está agora a proteger o seu site contra spam.

en: Set up your Akismet account
pt: Configure a sua conta Akismet

en: Detailed stats
pt: Estatísticas detalhadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam</strong>. Mantém o seu site protegido mesmo enquanto dorme. Para começar, vá à <a href="admin.php?page=akismet-key-config">página de opções do Akismet</a> para configurar a sua chave de API.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam</strong>. O seu site está completamente configurado e protegido mesmo enquanto dorme.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
pt[0]: %s comentário marcado como spam.
pt[1]: %s comentários marcados como spam.

en: No comments were caught as spam.
pt: Nenhum comentário marcado como spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
pt[0]: O Akismet verificou %s comentário.
pt[1]: O Akismet verificou %s comentários.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
pt: Não há comentários para verificar. O Akismet apenas verifica comentários pendentes.

en: Comment not found.
pt: Comentário não encontrado.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
pt[0]: Não foi possível verificar %d comentário.
pt[1]: Não foi possível verificar %d comentários.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
pt[0]: %d comentário movido para o spam.
pt[1]: %d comentários movidos para o spam.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
pt[0]: %d comentário processado.
pt[1]: %d comentários processados.

en: Comment #%d could not be checked.
pt: Não foi possível verificar o comentário #%d.

en: Failed to connect to Akismet.
pt: Falhou ao ligar a Akismet.

en: Comment #%d is not spam.
pt: O comentário #%d não é spam.

en: Comment #%d is spam.
pt: O comentário #%d é spam.

note: translators: %s: number of false positive spam flagged by Akismet
en: %s false positive | %s false positives
pt[0]: %s falso positivo
pt[1]: %s falsos positivos

note: translators: %s: number of spam missed by Akismet
en: %s missed spam | %s missed spam
pt[0]: %s falhou
pt[1]: %s falharam

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
pt: Não tem um plano de Akismet.

en: Your Akismet subscription is suspended.
pt: A vossa subscrição de Akismet foi suspensa.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
pt: O seu plano Akismet foi cancelado.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
pt: Não foi possível processar o seu pagamento. Por favor <a href="%s" target="_blank">actualize os seus dados de pagamento</a>.

en: Please update your payment information.
pt: Por favor actualize os seus dados de pagamento.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
pt: <strong>Quase concluído</strong> - configure o Akismet e diga adeus ao spam

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %d minuto!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %d minutos!

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %d hora!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %d horas!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %s dia!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %s dias!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
pt: O Akismet filtra o spam, para que se possa concentrar no que é mais importante.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
pt: Não foi possível estabelecer uma ligação com akismet.com. Por favor consulte o nosso <a href="%s" target="_blank">guia sobre firewalls</a> e verifique a configuração do seu servidor.

en: The API key you entered could not be verified.
pt: Não foi possível verificar a chave de API que inseriu.

note: translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
pt: Por favor <a href="%s" target="_blank">contacte a nossa equipa de suporte</a> para qualquer esclarecimento.

note: translators: the placeholder is a clickable URL to the Akismet account upgrade page.
en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
pt: Em 2012 o Akismet começou a usar subscrição de planos para todas as contas (mesmo as gratuitas). Ainda não foi atribuído um plano à sua conta, por favor <a href="%s" target="_blank">entre na sua conta</a> e escolha um plano.

en: All systems functional.
pt: Todos os sistemas estão operacionais.

en: Enabled.
pt: Activado.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
pt: O Akismet teve um problema com um pedido SSL anterior e desactivou-o temporariamente. Recomeçará a usar pedidos SSL em breve.

en: Temporarily disabled.
pt: Temporariamente desactivado.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
pt: O seu servidor não está configurado para fazer pedidos SSL; entre em contacto com o seu serviço de alojamento para que adicionem o suporte para pedidos SSL.

en: Disabled.
pt: Desactivado.

en: This comment was reported as not spam.
pt: Este comentário foi reportado como não spam.

en: This comment was reported as spam.
pt: Este comentário foi reportado como spam.

en: Manually enter an API key
pt: Insira manualmente uma chave de API

en: Contact Akismet support
pt: Contactar o suporte do Akismet

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
pt: Não se preocupe. Entre em contacto connosco para o ajudarmos a resolver a situação.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
pt: A sua subscrição para %s está suspensa.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
pt: A sua subscrição para %s está cancelada.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave inserida é inválida. Por favor verifique de novo.

en: There is a problem with your API key.
pt: Ocorreu um problema com a sua chave de API.

note: translators: the placeholder is a clickable URL to the Akismet account upgrade page.
en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
pt: Pode ajudar-nos a combater o spam e actualizar a sua subscrição <a href="%s" target="_blank">contribuindo com um montante simbólico</a>.

note: translators: The placeholder is a URL. translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
pt: Por favor contacte o <a href="%s" target="_blank">suporte do Akismet</a> para obter ajuda.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
pt: Por favor entre na sua <a href="%s" target="_blank">página da conta Akismet</a> para reactivar a sua subscrição.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
pt: A sua firewall pode estar a bloquear a ligação do Akismet à sua API . Por favor contacte o seu serviço de alojamento, indicando o nosso <a href="%s" target="_blank">guia sobre firewalls</a>.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
pt: O seu serviço de alojamento ou o administrador do servidor desactivou a função de PHP <code>gethostbynamel</code>. <strong>O Akismet não funcionará correctamente enquanto isto não for corrigido</strong>. Por favor entre em contacto com o serviço de alojamento ou administrador e forneça-lhes esta <a href="%s" target="_blank">informação sobre os requisitos de sistema do Akismet</a>.

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desactivadas.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
pt: Para mais informação: %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
pt: Alguns comentários ainda não foram verificados pelo Akismet. Foram temporariamente marcados para moderação e serão verificados de novo mais tarde.

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Akismet detectou um problema.

en: Change
pt: Alterar

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Active
pt: Activa

en: Missing
pt: Em falta

en: Suspended
pt: Suspensa

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Disconnect this account
pt: Desligar esta conta

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
pt[0]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que um dia é automaticamente apagado.
pt[1]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que %2$s dias é automaticamente apagado.

en: Note:
pt: Nota:

en: Always put spam in the Spam folder for review.
pt: Mover sempre o spam para uma pasta para moderação.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
pt: Eliminar silenciosamente o pior spam de modo a que eu nunca o veja.

en: Accuracy
pt: Precisão

en: All time
pt: Sempre

en: Spam blocked | Spam blocked
pt[0]: Spam bloqueado
pt[1]: Spam bloqueado

en: Past six months
pt: Últimos seis meses

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: Por favor <a href="%1$s">actualize o WordPress</a> para a versão mais recente ou <a href="%2$s">instale a versão 2.4 do plugin Akismet</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
pt: Akismet %s requer WordPress %s ou superior.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet limpou este comentário durante uma nova tentativa automática.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet marcou este comentário como spam durante uma nova tentativa automática.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as not spam.
pt: %s reportou este comentário como não spam.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as spam.
pt: %s reportou este comentário como spam.

note: translators: %1$s is a username; %2$s is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: %1$s changed the comment status to %2$s.
pt: %1$s alterou o estado do comentário para %2$s.

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
pt: O Akismet não conseguiu verificar este comentário (resposta: %s), mas tentará de novo automaticamente mais tarde.

en: Akismet cleared this comment.
pt: O Akismet limpou este comentário.

note: translators: The placeholder is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: Comment status was changed to %s
pt: O estado do comentário foi alterado para %s

en: Akismet caught this comment as spam.
pt: O Akismet marcou este comentário como spam.

note: translators: The placeholder is the number of pieces of spam blocked by Akismet.
en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
pt[0]: <strong class="count">%1$s comentário de spam</strong> bloqueado pelo <strong>Akismet</strong>
pt[1]: <strong class="count">%1$s comentários de spam</strong> bloqueados pelo <strong>Akismet</strong>

en: Title:
pt: Título:

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
pt: Mostrar o número de comentários de spam encontrados pelo Akismet

en: Akismet Widget
pt: Widget Akismet

en: Cleaning up spam takes time.
pt: Limpar o spam demora tempo.

note: translators: The Akismet configuration page URL.
en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
pt: Por favor verifique a <a href="%s">configuração do Akismet</a> e entre em contacto com o seu serviço de alojamento se continuar com problemas.

note: translators: The placeholder is an amount of time, like "7 seconds" or "3 days" returned by the function human_time_diff().
en: %s ago
pt: Há %s

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: History
pt: Histórico

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: Un-spammed by %s
pt: Desmarcado como spam por %s

en: Flagged as spam by %s
pt: Marcado como spam por %s

en: Cleared by Akismet
pt: Limpo pelo Akismet

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Marcado como spam pelo Akismet

en: Awaiting spam check
pt: A aguardar verificação de spam

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
pt: Não foi possível o Akismet verificar de novo comentário (resposta: %s).

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
pt: O Akismet verificou de novo e limpou este comentário.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
pt: O Akismet verificou de novo e marcou este comentário como spam.

en: Check for Spam
pt: Verificar spam

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Não está nada na sua <a href='%s'>lista de spam</a> por enquanto.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Está <a href="%2$s">%1$s comentário</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.
pt[1]: Estão <a href="%2$s">%1$s comentários</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: O <a href="%s">Akismet</a> impede o spam de chegar ao seu site.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentário de spam.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentários de spam.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentário de spam.</a>.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentários de spam.</a>.

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Enganou-se?

en: Akismet Support
pt: Suporte do Akismet

en: Akismet FAQ
pt: FAQ do Akismet

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
pt: Estado da subscrição - activo, cancelado ou suspenso.

en: Status
pt: Estado

en: The Akismet subscription plan
pt: O plano de subscrição do Akismet

en: Subscription Type
pt: Tipo de subscrição

en: Account
pt: Conta

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
pt: Escolha entre eliminar o pior spam automaticamente ou movê-lo para a pasta de spam.

en: Strictness
pt: Regras

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
pt: Mostrar o número de comentários aprovados na lista de comentários, ao lado de cada autor do comentário.

en: Comments
pt: Comentários

en: Enter/remove an API key.
pt: Insira ou remova uma chave de API.

en: API Key
pt: Chave de API

en: Akismet Configuration
pt: Configuração do Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
pt: Nesta página pode ver estatísticas de spam filtrado no seu site.

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas Akismet

en: Click the Use this Key button.
pt: Clique no botão Usar esta chave.

en: Copy and paste the API key into the text field.
pt: Copie e cole a chave de API no campo de texto.

en: If you already have an API key
pt: Se já tem uma chave de API

en: Enter an API Key
pt: Insira uma chave de API

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
pt: Registe-se no %s para obter uma chave de API.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
pt: Tem que inserir uma chave de API para activar o serviço do Akismet no seu site.

en: New to Akismet
pt: A começar com o Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
pt: Nesta página pode configurar o plugin Akismet.

en: Akismet Setup
pt: Configuração do Akismet

en: Overview
pt: Visão geral

en: Re-adding...
pt: A readicionar...

en: (undo)
pt: (desfazer)

en: URL removed
pt: URL removido

en: Removing...
pt: A remover...

en: Remove this URL
pt: Remover este URL

en: Settings
pt: Opções

en: Comment History
pt: Histórico de comentários
